شعبـه دولــت: تماس مستقیم
شعبـه بوکان : تماس مستقیم
شعبـه اندرزگو : تماس مستقیم

نکات مورد توجه مستأجر در هنگام اجاره آپارتمان در تهران

1402/3/10

نکات مورد توجه مستأجر در هنگام اجاره آپارتمان در تهران

 

اجاره آپارتمان در تهران یکی از روش های مناسب برای سکونت در پایتخت است. بسیاری از مردم به دلایل مختلف از جمله: قیمت بالای مسکن، سکونت موقت در تهران و اعتقاد به این سخن که "اجاره نشینی خوش نشینی است" ترجیح می دهند که آپارتمانی در شهر اجاره کنند. اجاره آپارتمان نیز همانند بسیاری از امور دیگر باید با دقت و توجه صورت گیرد تا از مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری به عمل آید. توجه لازم در خصوص مشخصات ساختمان، چگونگی بستن قرارداد، مدت زمان اجاره و غیره باید توسط مستأجر صورت گیرد تا مدت زمان اجاره به راحتی و آرامش خیال سپری شود.

به همین جهت در مطلب حاضر درباره برخی از مسائل مهم اجاره نشینی در تهران با شما صحبت می کنیم.

اجاره خانه در تهران

 

اجاره آپارتمان در تهران

اجاره آپارتمان در تهران با ویژگی های مناسب

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید در هنگام اجاره آپارتمان در تهران مورد توجه قرار گیرد؛ مشخصات ساختمان است. آپارتمان های متعدد با شرایط گوناگون در نقاط مختلف شهر وجود دارد؛ ولی مشخصات برخی از آنها برای شما یا هر مستأجر دیگر مناسب است. به همین جهت باید به ویژگی های خانه اجاره ای مورد نظر خود از جهات گوناگون دقت کنید که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

بررسی منطقه آپارتمان از جهات مختلف

یکی از مهمترین نکات در هنگام اجاره خانه در تهران منطقه ای است که آپارتمان در آن قرار دارد. کلانشهر تهران با وسعت بالای خود مناطق گوناگونی دارد که هر کدام دارای شرایط مختلفی هستند. شما باید با در نظر گرفتن شرایط خود مانند: موقعیت جغرافیایی خانه، دوری و نزدیکی به محل کار، دسترسی و امکانات مناطق، مکان مناسبی را برای اجاره آپارتمان جستجو کنید؛ چرا که اهمیت زیادی در زندگی روزمره شما دارند. به عنوان مثال نزدیکی خانه به محل کار و همینطور نزدیک بودن امکانات رفاهی و تحصیلی مانند مراکز تجاری و مدرسه در بسیاری از موارد در اقتصاد خانواده نقش بسزایی دارند.

بررسی محله خانه مورد نظر نیز از جهت فرهنگ ساکنین آن و همینطور اخلاق همسایگان اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال ممکن است در محله هایی از تهران افرادی بزهکار سکونت داشته باشند و موجب عدم آسایش تمام ساکنین آن محله شوند.

بررسی آپارتمان از نظر طراحی نقشه

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام اجاره آپارتمان در تهران مورد بررسی قرار دهید؛ ساختار و طراحی نقشه خانه است. آپارتمان ها از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. نقشه خانه، متراژ آن و همچنین امکانات داخلی آنها متناسب با شرایط هر مستأجر است. محل قرار گرفتن سرویس های بهداشتی و آشپزخانه و همینطور طراحی آنها هر کدام طبق نظر و سلیقه اشخاص مختلف است. یکی دیگر از نکات مهم در طراحی خانه ها، محل قرار گرفتن وسایل و تجهیزات آشپزخانه است. محل نصب یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و اجاق گاز خانه ها با هم فرق می کنند و بهتر است که مورد توجه قرار گیرد.

قیمت اجاره خانه در تهران

 

بررسی نقشه خانه اجاره ای

بررسی موقعیت آپارتمان در مجتمع مسکونی

در هنگام اجاره آپارتمان در تهران باید موقعیت واحد مورد نظر را در کل مجتمع مسکونی بررسی کنید. سوالاتی مانند: واحد آپارتمانی مورد نظر در طبقه چندم قرار دارد و موقعیت آن چگونه است؛ جزو موارد مهم در اجاره خانه به شمار می رود. امکانات ساختمان مانند: آسانسور، پارکینگ، استخر، سالن اجتماعات و غیره را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی واحد آپارتمانی مورد نظر از جهت تکواحدی یا چند واحدی بودن هر طبقه نیز اهمیت زیادی دارد؛ چرا که اغلب در میزان سروصدای داخل ساختمان تأثیرگذار است. بسیاری از خانواده ها به دنبال اجاره آپارتمان تکواحدی مناسب هستند تا از برخی مزاحمت های همسایگان در امان بمانند.

وضعیت کنتورها و نحوه تقسیم آنها در مجتمع

یکی از اختلافات اساسی بین همسایگان یک مجتمع، نحوه تقسیم کنتورهای آب، برق و گاز است که در اغلب موارد واحدهای مجتمع در یکی از این کنتورها مشترک هستند. به همین جهت یکی از نکات مهم در هنگام اجاره آپارتمان در تهران بررسی کنتورهای مشترک در مجتمع است. معمولا این قبض ها با توافق مالکان بر اساس متراژ واحد یا تعداد نفرات تعیین می شود.

هزینه اجاره آپارتمان

 

وضعیت کنتورهای مجتمع مسکونی و نحوه تقسیم آنها

نکاتی در مورد قرارداد اجاره آپارتمان در تهران

در هنگام اجاره یا رهن آپارتمان در تهران علاوه بر توجه به مشخصات ساختمان باید در مورد قرارداد نیز دقت لازم را به عمل آورد تا از اختلافات بعدی جلوگیری شود.

یکی از امور مهم در هنگام اجاره خانه و آپارتمان مربوط به زمان و مدت اجاره است. شما باید در هنگام تنظیم قرارداد اجاره یا رهن آپارتمان به مدت زمان آن دقت کنید تا هماهنگی لازم را با شرایط شما داشته باشد. تغییر در مدت زمان اجاره معمولا غیر ممکن است یا با جریمه همراه است. به همین جهت حتما به مدت زمان اجاره و تاریخ شروع و پایان آن دقت کافی داشته باشید. اغلب آپارتمان ها به صورت یکساله اجاره داده می شوند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام تنظیم قرارداد اجاره آپارتمان در تهران به آن توجه شود؛ مربوط به نحوه انعقاد قرارداد است. انعقاد عادی و رسمی برای این نوع قراردادها در نظر گرفته می شود؛ که در نوع رسمی آن قولنامه تنظیم شده بین موجر و مستأجر در دفاتر رسمی ثبت می شود.

اجاره آپارتمان مبله در تهران

برخی از افراد به دلایل گوناگونی از قبیل اقامت موقت در پایتخت تمایل به اجاره آپارتمان مبله در تهران دارند. این نوع آپارتمان ها در واقع یک خانه مجهز با کلیه امکانات هستند. در این خانه ها وسایلی مانند: تلویزیون، فرش، موکت، اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی، تختخواب، ظروف پخت و پز و مبلمان وجود دارد. آپارتمان های مبله اغلب توسط افرادی نظیر: توریست ها، دانشجویان خارجی و بازرگانان اجاره می شود. قیمت اجاره خانه های مبله بالا است و اغلب در بازه زمانی زیر یکسال اجاره داده می شوند.  

رهن خانه تهران

 

اجاره آپارتمان مبله

قیمت اجاره آپارتمان در تهران

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. یکی از این فاکتورها منطقه آپارتمان مورد نظر است. اجاره خانه در مناطق مرکز و جنوب شهر تهران اغلب از مناطق شمال شهر ارزان تر است. متراژ، امکانات، نقشه، زمان و مدت اجاره و همچنین دسترسی به مراکز تفریحی و رفاهی نیز جزو عوامل تأثیرگذار بر قیمت اجاره و رهن خانه در تهران به شمار می روند.

جهت کسب اطلاعات در مورد قیمت اجاره آپارتمان و سایر امور مربوط به املاک در پایتخت می توانید به سایت بزرگ املاک نگین مراجعه کنید. شعبات بزرگ املاک نگین عبارتند از: دولت، اندرزگو و بوکان که با مراجعه به هر کدام از این شعب می توانید با کارشناسان حرفه ای و مجرب آنها در خصوص ملک مورد نظر خود مشورت کنید.